Čtvrtek, 28 března, 2024
aktualne

Do roku 2040 bude mít plastové znečištění 1,3 miliardy tun

on

Do roku 2040 může plastové znečištění v životním prostředí, na souši i v oceánech, dosáhnout odhadem 1,3 miliardy tun.

Poukazuje na to studie v odborném časopise Science, která vychází z globálního modelu rozsahu problému s plasty v průběhu příštích 20 let.

Máme technologie možnost zvrátit stav

Ohromující výsledek se může naplnit, pokud svět nezačne v této souvislosti jednat.

Jak pro BBC uvedl Costas Velis z University of Leeds, máme však „technologie a příležitost příval zastavit“.

Vědci sledovali výrobu, používání a zbavování se odpadu ve světě a následně vytvořili model pro předpověď budoucího znečištění plasty.

Recyklace a nahrazení plastů

Ze scénáře založeného na současném trendu zvyšování výroby plastů a žádné výrazné změny v jeho opětovném používání a recyklaci jim vyšel odhad 1,3 miliardy tun.

Úpravou modelu dokázali zase předpovídat, jaké různé opatření je třeba přijmout, aby toto číslo ovlivnily včetně většího recyklace, snížení výroby a nahrazení plastů jinými dostupnými materiály.

Šance snížit plastový odpad o 80 procent

Winnie Lau z neziskové organizace Pew Charitable Trusts, která výzkum financovala, upozornila, že je nutné zavést každé možné řešení.

„Pokud to uděláme, můžeme do roku 2040 snížit množství plastů, které se dostávají do oceánu, o 80 procent,“ uvedla.

Kroky, které by měla mezinárodní komunita přijmout, by podle vědců měly zahrnovat snížení nárůstu výroby a spotřeby plastů, nahrazení plastů papírem a kompostovatelnými materiály, navrhovat recyklovatelné produkty a obaly, rozšířit míru sběru odpadu v zemích s malými nebo středními příjmy a podpořit sektor „neformálního sběru „, budovat zařízení, která by se zbavili 23 procent ekonomicky nezrecyklovateľných plastů a snížit vývoz plastového odpadu.

Jak však model ukázal, po vykonání „všech možných kroků“ bude během nadcházejících 20 let v životním prostředí 710 milionů tun plastového odpadu, podotkl Velis.

Miliardy lidí jsou bez přístupu ke zpracování odpadu

Studie také poukázala na problém, který představuje nedostatečné správu odpadu na globálním Jihu.

K řádnému spravování odpadu tam podle odhadů nemají přístup dvě miliardy lidí. „Musí se zbavovat všeho jejich odpadu a nemají jinou možnost jen to spálit nebo vyhodit,“ řekl Velis.

Lepší podmínky pro sběračů

Klíčové pro boj s plastovým znečištěním jsou podpora a zlepšení podmínek pro zhruba 11 milionů sběračů odpadů – lidí, kteří v zemích s nízkými příjmy sbírají a prodávají opětovně využitelný materiál. Bez jejich pomoci by podle Velis skončilo ve vodném prostředí mnohem více plastů.

Sběrači však často postrádají základní zaměstnanecká práva a bezpečné pracovní podmínky.

Profesor Jamie Woodward z University of Manchester v rozhovoru s BBC poukázal na to, jaké je ironické, že vědci představili daný scénář v době pandemie.

„Plasty udržely během tohoto období mnoho pracovníků v první linii v bezpečí, ale odpad z osobních ochranných prostředků by během následujícího desetiletí mohl být strašný,“ uvedl a dodal, že „problémy související s klimatickými změnami jsou paralelní v tom, že fungování jako obvykle bude katastrofální. Musíme radikálně změnit naše chování „.

Mohlo by Vás zajímat

Zájem o životní pojištění souvisí s lepší dostupností či s obavami

Některé pojišťovny zaznamenaly opětovný nárůst zájmu o životní pojištění. Podle pojišťoven to může souviset s lepší dostupností produktů, či s obavami z pandemie nového...