„Nakonec sociální partneři nedospěly k dohodě o tom, jak by měla být stanovena minimální mzda v příštím roce, a proto Hospodářská a sociální rada konstatuje, že minimální mzda od příštího roku bude nastavena podle současně platného zákona, a to jak 57% průměrné mzdy v národním hospodářství z roku 2019. Takže bude stanovena na 646 eur, a tedy její nárůst bude o 23 eur, „upřesnil Krajniak.
„Myslím si, že když během pandemie ve dvou krocích zvýšíme úroveň minimální mzdy o 66 eur, v minulém roce o 43 eur, letos o 23 eur, je to nárůst minimální mzdy během dvou let o 10%. Považuji to za dobrý krok, takový, že pomůže nejméně vydělávajícím lidem, ale současně neohrozí slovenská ekonomiku, „zdůraznil ministr práce.
Na tripartitě se tak vyhověno požadavkům odborářů v Konfederaci odborových svazů (KOZ) SR, kteří požadovali zvýšit minimální mzdu na základě předchozího automatu (60% průměrné mzdy před dvou let), na 680 eur na měsíc.
Podle Moniky Uhlerovej, viceprezidentky KOZ, postoj KOZ vycházel z požadavku, aby se minimální mzda i na rok 2022 určovala než 60% z průměrné mzdy v národním hospodářství před dvěma lety. „V podstatě jsme vycházeli ze zákona o minimální mzdě, který měl nastavený 60procentní automat ještě před loňskými legislativními změnami v zákoně o minimální mzdě i v zákoníku práce (ZP),“ přiblížila.
„Zároveň požadujeme, a na tomto požadavku budeme nadále trvat i do budoucna, aby byly příplatky, které se odvíjejí od minimální mzdy, v ZP nastaveny tak, jak byly nastaveny před loňskou legislativní změnou a před nežádoucím zásahem do ZP z pozice ministra práce na základě dohody se zaměstnavateli. Požadujeme také, aby se opět stupně minimální mzdy v ZP odvíjely od minimální mzdy s příslušným koeficientem od 1 do 2, „doplnila Uhlerová.
Naopak vyhověno se zaměstnavatelům, kteří doporučovali zachovat automat, který hovoří o určení výše minimální mzdy než 57% průměrné mzdy před dvou let. Asociace zaměstnavatelských svazů a sdružení (AZZZ) SR ve stanovisku píše, že do budoucna navrhuje přehodnotit způsob výpočtu minimální mzdy a určit ji jako 60% mediánové mzdy. V budoucnu by také přijali i úplné zrušení minimálních mzdových nároků. Ve stejném duchu se vyjádřili i Asociace průmyslových svazů a dopravy (APZD) a Republiková unie zaměstnavatelů (RUZ).

Podle slov prezidenta RUZ Miroslava Kiraľvargu by příplatky k mzdě měly být určeny na odvětvovém principu. „Náš názor je, že příplatky by neměly být stanoveny en bloc. Měly by zohledňovat různorodost v odvětvích slovenského průmyslu. Měly by brát v úvahu, zda je či není nutná noční práce a jiná práce (ve svátek a ve dnech pracovního klidu). Mělo by to být určeny na odvětvovém principu, „dodal Kiraľvarga.
Sdružení měst a obcí Slovenska (ZMOS) nemělo k návrhu zákona žádné zásadní připomínky.