Robustní zotavování asijské ekonomiky ztrácí dynamiku

on

Robustní zotavování asijské ekonomiky z loňského poklesu v důsledku omezení na zastavení pandemie nového koronavirus, ztrácí dynamiku. Důvodem je šíření nákazlivejšieho delta variantu a nízká míra očkování. Obchody jsou opět prázdné a továrny se zavírají. To zhoršuje vyhlídky na růst zisků asijských firem.

Nová vlna pandemie zasáhla většinu regionu nechráněnou, zejména rozvíjející se ekonomiky, zatímco Evropa a Severní Amerika se opět otevírají.

„Je zřejmé, že ekonomiky v celém regionu trpí pro onemocnění COVID-19 více než předtím,“ řekl Rob Carnell, šéf výzkumu ING v Singapuru, podle kterého největším problémem je, že Asie je slabě očkovaná.

Zatímco meziroční podnikové a ekonomické indikátory nadále ukazují silné oživení ve srovnání s jejich výrazným poklesem v roce 2020, mezičtvrtletně ukazatele odhalují slábnoucí dynamiku.

Největší asijské firmy pravděpodobně zaznamenají první mezičtvrtletní pokles zisku v aktuálním čtvrtletí (červenec – září). Analytici společnosti Refinitiv Eikon na základě průzkumu v 1069 firmách s tržní kapitalizací nejméně 1 miliarda USD (853,39 milionu eur) odhadují tento pokles na v průměru 6,19%.

V krátkodobém horizontu bude hodně záviset na pokroku při očkování v jihovýchodní Asii, hlavní výrobní základně, a na tom, zda Čína podnikne další kroky na podporu svého hospodářství.

Analytici připomínají, že prodej automobilů v Číně, druhé největší ekonomice světa, v červenci klesl meziročně o 11,9%. Byl to už třetí měsíc v řadě, kdy se snížil v důsledku nové vlny pandemie i globálního nedostatku polovodičů, který omezuje produkci.

Toyota Motor, největší automobilka na světě podle objemu prodeje, minulý týden oznámila, že pro nedostatek čipů sníží zářijovou produkci o 40% oproti předchozímu plánu. Zatím však ponechala výrobní a prodejní cíle na aktuální fiskální rok bez změny.

V jihovýchodní Asii prudce rostoucí nové případy onemocnění COVID-19 a následné restriktivní opatření zasáhly ekonomickou aktivitu v sektoru služeb i ve výrobním sektoru.

„To je dost silný signál, že ekonomická dynamika v jihovýchodní Asii se ve 3. čtvrtletí zpomalí,“ řekl Rajiv Biswas, ekonom společnosti IHS Markit pro asijsko-pacifický region.

Ohniska delta variantu v jihovýchodní Asii způsobují trápení mnohým výrobcům, kteří jsou závislí na dodávkách automobilových součástek, polovodičů a dalších komponent vyrobených v levných základnách v regionu.

Rozsah jakéhokoliv ekonomického zpomalení v Asii bude znám až poté, kdy státy v regionu zveřejní odhady hrubého domácího produktu (HDP) za 3. čtvrtletí.

Mohlo by Vás zajímat

Německo potřebuje 400 000 imigrantů ročně, tvrdí šéf úřadu práce

Německo potřebuje přibližně 400.000 kvalifikovaných imigrantů ročně, aby vyřešilo nedostatek pracovní síly. Prohlásil to v úterý Detlef Scheele, šéf Spolkového úřadu práce (BA) pro...