Robustní zotavování asijské ekonomiky z loňského poklesu v důsledku omezení na zastavení pandemie nového koronavirus, ztrácí dynamiku. Důvodem je šíření nákazlivejšieho delta variantu a nízká míra očkování. Obchody jsou opět prázdné a továrny se zavírají. To zhoršuje vyhlídky na růst zisků asijských firem.
Nová vlna pandemie zasáhla většinu regionu nechráněnou, zejména rozvíjející se ekonomiky, zatímco Evropa a Severní Amerika se opět otevírají.
„Je zřejmé, že ekonomiky v celém regionu trpí pro onemocnění COVID-19 více než předtím,“ řekl Rob Carnell, šéf výzkumu ING v Singapuru, podle kterého největším problémem je, že Asie je slabě očkovaná.
Zatímco meziroční podnikové a ekonomické indikátory nadále ukazují silné oživení ve srovnání s jejich výrazným poklesem v roce 2020, mezičtvrtletně ukazatele odhalují slábnoucí dynamiku.
Největší asijské firmy pravděpodobně zaznamenají první mezičtvrtletní pokles zisku v aktuálním čtvrtletí (červenec – září). Analytici společnosti Refinitiv Eikon na základě průzkumu v 1069 firmách s tržní kapitalizací nejméně 1 miliarda USD (853,39 milionu eur) odhadují tento pokles na v průměru 6,19%.
V krátkodobém horizontu bude hodně záviset na pokroku při očkování v jihovýchodní Asii, hlavní výrobní základně, a na tom, zda Čína podnikne další kroky na podporu svého hospodářství.
Analytici připomínají, že prodej automobilů v Číně, druhé největší ekonomice světa, v červenci klesl meziročně o 11,9%. Byl to už třetí měsíc v řadě, kdy se snížil v důsledku nové vlny pandemie i globálního nedostatku polovodičů, který omezuje produkci.
Toyota Motor, největší automobilka na světě podle objemu prodeje, minulý týden oznámila, že pro nedostatek čipů sníží zářijovou produkci o 40% oproti předchozímu plánu. Zatím však ponechala výrobní a prodejní cíle na aktuální fiskální rok bez změny.
V jihovýchodní Asii prudce rostoucí nové případy onemocnění COVID-19 a následné restriktivní opatření zasáhly ekonomickou aktivitu v sektoru služeb i ve výrobním sektoru.
„To je dost silný signál, že ekonomická dynamika v jihovýchodní Asii se ve 3. čtvrtletí zpomalí,“ řekl Rajiv Biswas, ekonom společnosti IHS Markit pro asijsko-pacifický region.
Ohniska delta variantu v jihovýchodní Asii způsobují trápení mnohým výrobcům, kteří jsou závislí na dodávkách automobilových součástek, polovodičů a dalších komponent vyrobených v levných základnách v regionu.
Rozsah jakéhokoliv ekonomického zpomalení v Asii bude znám až poté, kdy státy v regionu zveřejní odhady hrubého domácího produktu (HDP) za 3. čtvrtletí.