Statistika zejména úvěrů na bydlení říká, že tempo zadlužování polevilo během koronakrízy pouze na chvíli.
Po březnových omezujících opatřeních a propadu ekonomiky se čekalo, že zájem o úvěrování se propadne, což se však nestalo.
Rychlejší růst cen bytů
V červenci sice přišel určitý meziroční pokles, celkový růst úvěrů je však podle analytiků stále silný.
Ceny bytů rostly během pandemie ještě rychleji než předtím a výhled do blízké budoucnosti nenaznačuje žádnou změnu.
Méně spotřebních úvěrů
Jasné zpomalení je podle finančního analytika OVB Allfinanz Mariána Bulík vidět při půjčování si na spotřebu.
Slováci si odložili splácení 51 tisíc hypoték, ale až 61 tisíc spotřebních úvěrů. Objem nových úvěrů dokonce po dlouhém čase meziročně klesl.
Koronakrize omezila rizikové chování
Krize tedy ukázala, že mnoho lidí fungovalo v době dobré ekonomiky od výplaty k výplatě s pomocí různých úvěrů na financování spotřeby.
„Je pozitivní, že krize toto rizikové chování alespoň zčásti omezila. Je však otázkou, dokdy toto opatrné chování vydrží,“ řekl Bulík.
Dopad na trh práce ovlivní poptávku po úvěrech
Analytička Poštovní banky Jana Glasová nevylučuje, že v nadcházejících měsících poptávka po úvěrech bude slábnout, protože ekonomická recese způsobená koronavirus omezí možnosti lidí kupovat nemovitosti.
Konečný vývoj však bude záviset hlavně na tom, jak dopadne krize na náš trh práce, kolik lidí připraví o práci, kolik lidí se bude muset poprat se snížením svého příjmu a podobně.
A důležitou roli v tomto vývoji sehraje podle Glasovej i druhá vlna pandemie, která by mohla zanechat ještě výrazněji stopy na našem trhu práce. Od toho se bude pak vyvíjet i poptávka po úvěrech a nemovitostech.
Koronakrize nezastavila zdražování bydlení
V roce 2019 rostly ceny bydlení na Slovensku poměrně výrazně a po vypuknutí pandemie a drastického omezení ekonomiky se zdálo, že se po letech dočkáme zpomalení či zastavení růstu. Ceny bytů se však podle Bulík zvyšují.
V dohledné době žádný z tržních signálů podle něj neindikuje, že by se na stále dražším bydlení mělo něco měnit.
„Pokud nepřijde zásadní nárůst nezaměstnanosti, například v důsledku druhé vlny, nevidím důvod k výrazné zpomalení růstu cen,“ míní Bulík.
Na trhu chyběly desítky tisíc bytů
Ceny vysoko drží několik důvodů současně. Hlavní příčinou je dlouhodobě nedostatečná nabídka v porovnání s poptávkou. Ta se v posledních letech prohloubila a na trhu reálné chyběly desítky tisíc bytů. To znamená, že poptávka převyšuje nabídku řádově.
Dalším důvodem je lepší finanční situace developerů. Za poslední roky dokázali prodat tisíce bytů a většina má silné úvěrové linky i rezervy, aby mohla stavět dál a počkala si na kupujícího i při vysokých cenách.
Dalšími důvody jsou rychle rostoucí ceny stavebních materiálů. Posledním důvodem je lepší situace kupujících.