Chybějící čipy brzdí průmysl, zvýšení dodávek je reálně o rok

on

Nedostatek polovodičových součástek stojí za zaostáváním průmyslové produkce v eurozóně, která na rozdíl od růstových očekávání v současnosti spíše stagnuje. Omezení dodávek čipů postihlo zejména automobilový průmysl, kde výrobci vyprodali podstatnou část skladových zásob svých výrobků. Nedostatek čipů letos ještě pravděpodobně nezmizí a realistickou vyhlídkou je, že by se situace mohla vrátit do normálu v druhé polovině příštího roku, uvedli v blogu analytici národní banky Alena Kissová a Rastislav Čársky.

„Předstihové indikátory průmyslové výroby v eurozóně naznačují silnou výkonnost, skutečné údaje o produkci však zaostávají. Průmyslová produkce navzdory silné poptávce nedosáhla úroveň před krizí av roce 2021 její úroveň víceméně stagnuje. Postrachem mnoha výrobců se stal výrazný nedostatek čipů. Bez těchto drobných komponent nedokáží vyrábět své výrobky či uspokojovat objednávky. V eurozóně je výrazně zasažen automobilový průmysl, „uvedli analytici.

Produkce čipů se na začátku pandemie snížila, když zavírání ekonomik zasáhlo i výrobců těchto komponentů. Spolu s nárůstem práce a studia z domu ale zároveň vzrostla poptávka po elektronice, jako jsou notebooky, telefony, tablety i herní konzole, které jsou od čipů závislé. Okrajový, ale ne zanedbatelný vliv má podle analytiků také rostoucí hodnota kryptoaktív. Ta motivuje k jejich těžbě, na kterou je třeba investovat do nejvýkonnějších počítačů stejně závislých od čipů.

Pandemií snížena nabídka a zvýšená poptávka však nejsou jedinými důvody nedostatku čipů. Roli sehrála i obchodní válka mezi USA a Čínou, když Spojené státy uvalily restrikce na významného čínského výrobce čipů. „Několik společnosti proto musely obrátit jinde, na tchajwanských či korejských producentů. V roce 2021 se k tomu přidalo i mimořádně sucho na Taiwanu, kde sídlí jeden z největších producentů čipů. Nedostatek vody přinesl omezení její spotřeby, přičemž výroba čipů je na vodu velmi náročná, „objasnily analytici. Všechny tyto faktory společně způsobily množství podniků aktuální komplikace s dodáváním svých výrobků na trh.

Pro výrobce polovodičových součástek jsou atraktivnější dodávky pro mobilní telefony či notebooky. Jejich vyrobené objemy totiž nesrovnatelně převyšují výrobu aut. Výrobci čipů proto podle analytiků upřednostnili těchto odběratelů a výroba aut se celosvětově propadla. Pokles produkce neobešel ani Slovensko, kde se zatím projevil v jejím výrazných výkyvech. Po zlepšení situace dodávek čipů by produkce automobilek, jakož i dalších výrobních odvětví, měla podpořit ekonomickou výkonnost eurozóny. Růst výroby nebude zaměřen pouze na uspokojování zpožděných či nových objednávek, ale i na obnovu skladových zásob.

Mohlo by Vás zajímat